Ana SayfaHemoroit(Basur)Gastroskopi KolonoskopiERCP Kapsül EndoskopiYemek Borusu ve Mide Hastalıklarıİnce ve Kalın Barsak HastalıklarıKaraciğer Pankreas ve Safra Yolları HastalıklarıSistemik Nedenlere Bağlı HastalıklarResim Galerisiİletişim
Prof.Dr.LeventDemirtürk Gastroenteroloji Uzmanı
(0216)336 57 67- (0543)933 20 23
Yemek Borusu Kanseri
Reflü Nedir Tanı ve Tedavisi
Akalazya
Gastrit
Ülser
Helikobakter Pilor
Mide Kanseri

Dünyada en yaygın 2.sıklıkta gözlenen kanserdir. Görülme sıklığı yönünden coğrafi farklılıklar olup en sık uzak doğu ülkelerinde görülür.Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğuda mide kanserinden ölüm sıklığı 100.000'de 10-20,Güney Amerikada 100.000'de 20-30, Çin ve Rusyada 100.000'de 30'un üzerindedir. En az görüldüğü bölgeler,kuzey Amerika,kuzey Afrika,güney Afrika ve Avustralyadır.

Mide Kanseri İki Patolojik Gruba Ayrılır

İntestinal form;bu grup çevresel ve diyet risk faktörleri ile daha yakın ilişkilidir.Mide kanserinin sık görüldüğü bölgelerde baskın gurup olmaya eğilimlidir
Diffüz From;daha küçük yaş gruplarında görülmeye eğilimlidir ve intestinal formdan daha kötü seyirlidir.

Neden ve Risk Faktörleri
1)Belirgin Risk Faktörleri

*Mide asid düşüklüğü ile birlikte olan durumlar

Helikobakter pilori gastriti;bakterinin türü,hastaların bu bakteri ile enfeksiyon süresi ve ilave diğer risk faktörlerinin varlığında rol oynamaktadır.
Otoimmun(vucudun kendi organına zarar vermesi) gastrit
Mide ameliyatı sonrası(>20 yıl)
Kronik atrofik gastrit
*Uzun süreli mide yüzey tabakasında değişiklikler

Yüksek dereceli displazi(Biyopside saptanır)
Barret özofagusu(Reflü sonucu gelişir)
Midede adenom(Biyopsi ile saptanır)
İntestinal metaplazi(Biyopsi ile saptanır)

*Ailesel geçişli risk faktörleri

2)Muhtemel Risk Faktörleri
Peutz jegher sendromu
Menetrier hastalığı
Sigara
Sebze ve meyveden fakir beslenme
Alkol
Tütsülenmiş,tuzlanmış,koruyucuların kullanıldığı konserve , kömürde pişirilmiş gıda
Mide kanserinde son yıllarda azalma nedeninin,derin dondurucuların kulanımı,taze sebze ve meyve tüketiminin artması,salamura ve tuzlanmış gıda tüketiminin azalması olduğu belirtilmektedir. Tuz,nitrat ve polisiklik aromatik aminlerin yüksek oranda bulunması nedeniyle konserve gıdalarda risk artar.İlave risk faktörleri,yağdan zengin gıdalar,kırmızı et ve aflatoksinlerin yüksek miktarda alınmasıdır.

Erken Mide Kanseri

Midenin sadece üst tabakasını tutan kanserlerdir.Bunlar polipe,ülsere,düz yapıda veya krater benzeri olabilir

İleri Mide Kanseri

İkinci tabakanın altına yayılan kanserdir.

Belirtiler;
Karnın üst kısmında huzursuzluk veya ağrı
Yeni başlayan hazım fonksiyon bozuklukları
İştahsızlık,erken doyma
Kilo kaybı
Kusma
Demir eksikliği anemisi
Uzak bölgelerde lenf bezleri
Uzak bölgelere yayılım(Kartaciğer büyüklüğü,karında sıvı toplanması,kemik ağrısı,Akciğer metastazları)

Erken mide kenseri genellikle bulgu vermez; bu nedenle amaç erken evrede mide kanserini yakalamak olduğundan özellikle 45 yaşın üzerinde bulantı,kusma,kilo kaybı,iştahsızlık gibi alarm bulguları olmasa da(bu bulguların varlığı genellikle ileri evre mide kanserinde görülür)hazım şikayetleri olan hastalarda Gastroskopi yapılmalıdır. 45 yaşın altındaki hastalarda ,alarm bulguları varsa,tedaviye rağmen şikayetleri devam ediyorsa Gastroskopi yapılmalıdır.
Tanı Yöntemleri
Endoskopi ve biyopsi
İlaçlı film(nadiren bazı hastalarda faydalı olabilir)
Kanseri Evreleme Yöntemleri
Tomografi
Ultrasonografi
Endoskopik Ultrasonografi
PET
Koruyucu Tedbirler
Taze sebze ve meyvelerin Helikobakter pilorinin oksidatif stresine karşı antioksidan yönünden zengindir.Helikobakter pilori varlığında azalan C vitaminin serum seviyesi arttığında mide kanserine karşı koruyucu olduğu belirtilmektedir. Ancak doğal olarak alınan antioksidan gıdalar dışında vitamin C,E,betakaroten ve selenyum gibi antioksidanların dışarıdan takviye olarak alınmasının mide kanserini koruma anlamında faydalı olmadığı belirtilmektedir.
Yeşil Çay;Asya ülkelerinde çok miktarda tüketilmektedir.Yeşi çayda bulunan polifenoller;antioksidan,planlı hücre ölümünün uyarılması,tümör hücre çoğalımının uyarılması gibi tümör karşıtı etkisi bazı hayvanlarda gösterilmiştir.Ancak Japonyada yapılan çalışmalarda yeşil çayın mide kanserinin önlemesinde belirgin etkisi ortaya konulamamıştır.İleri çalışmalara gerek vardır.Bu durumda halen yeşil çay mide kanseri önleyicisi olarak lanse edilmemelidir.
Tedavi
Erken Mide kanseri;Cerrahi olarak kanserin alınması,endoskopik yöntemletümör dokusunun alınması
İleri Mide kanseri;Cerrahi,kemoterapi,kemoradyoterapi
Kopya edilemez

Clinical Gastroenterology and hepatology
Sleizenger and Forthran's
  
Ana SayfaHemoroit(Basur)Gastroskopi KolonoskopiERCP Kapsül EndoskopiYemek Borusu ve Mide Hastalıklarıİnce ve Kalın Barsak HastalıklarıKaraciğer Pankreas ve Safra Yolları HastalıklarıSistemik Nedenlere Bağlı HastalıklarResim Galerisiİletişim